Lea Aladić na Dolce pianu u Belišću
Glazbena škola kakvu danas poznajemo započela je u Donjem Miholjcu s radom prije pedeset godina. Međutim, povijest glazbenog obrazovanja u našem gradu je puno starija i seže u daleku 1834. godinu što grad Donji Miholjac svrstava među gradove s najdužom glazbenom tradicijom u Hrvatskoj.
Glazbena škola u Donjem Miholjcu osnovana je na inicijativu baruna Karla Prandaua velikog zaljubljenika u glazbu, glazbenika i vrsnog skladatelja koji je svirao nekoliko instrumenata . U spomen na njegovo djelovanje u glazbenom životu grada danas postoji i festival klasične glazbe koji nosi njegovo ime.
Škola je djelovala do kraja 19. stoljeća, a od tada se glazbeno obrazovanje nastavlja kroz limenu glazbu, crkveni zbor i kulturno umjetnička društva.
1973. U Donjem Miholjcu pokreće se područni odjel Glazbene škole Franjo Kuhač Osijek koji od tada neprekidno djeluje do danas.
Ivan Galović na smotri mladih gitarista u Slavonskom Brodu
Škola danas ima četiri odjela: glasovir, harmonika, gitara i tambura. U ovoj školskoj godini u školi ima 89 polaznika, a zaposleno je sedam nastavnika.
Škola je dobro opremljena instrumentima i notnim materijalom, a pri njoj djeluju i dva tamburaška orkestra. Učenici nastupaju na svim važnijim gradskim događanjima kao i na glazbenim natjecanjima u gradu Donjem Miholjcu i na području cijele Hrvatske te redovito gostuju u Madžarskoj.
U glazbenoj školi u Donjem Miholjcu planiraju pokrenuti i odjele za gudače i puhače.
- Zainteresiranih učenika ima - kaže voditelj škole prof. Darko Nikolić tako bi bilo neophodno otvaranje i spomenutih odjela čime bi se dodatno obogatio glazbeni život grada koji to zavrjeđuje svojom bogatom glazbenom tradicijom.
Naslovna fotka: Tamburaški orkestar glazbene škole pred nastup u crkvi Sv. Mihaela u Donjem Miholjcu