Kiše koje su pale u posljednjem razdoblju i relativno toplo vrijeme omogućilo je rast brojnih vrsta jesenskih gljiva. Nažalost, izniklo je i niz vrsta manje ili više otrovnih.
Iskusni donjomiholjački gljivar Branko Kezerle je posebno upozorio na smrtno otrovnu zelenu pupavku, najotrovniju gljivu na svijetu koja se sada u velikim količinama nalazi i u našim šumama te panterovu muharu i uvijaču koje su također vrlo otrovne.Tu je i poznata zavodnica te mnoge vrste otrovnih pečurki koje nalazimo čak i po dvorištima i vrtovima.
Pored otrovnih i jestivih gljiva ove jeseni u šumama se nalazi i dosta šarene tvrdokoške popularnog puranovog repa, gljive koja ima dokazana anti kancerogena svojstva, a najbolje ju je konzumirati u obliku čaja.
Kezerle je upozorio da je kod determinacije gljiva potrebno brati odrasla, zrela plodišta, a također je važno znati i stanište na kojemu je gljiva ubrana.
- Sada, u drugom djelu jeseni mogu se očekivati još uvijek sunčanice, modrikače i judino uho, a uz vodu na mekim liščarima moguće su i bukovače.
Ukoliko bude nekoliko toplijih dana još se može očekivati i jesenski crni, ili hajdinski vrganj, izuzetno kvalitetna delikatesna gljiva – rekao je Kezerle.