Na području Uprave šuma Našice pa tako i na području Šumarije Donji Miholjac organiziran je ove jeseni otkup žira hrasta.
- Žir će biti upotrijebljen za sjetvu novih hrastovih sastojina. Jesenas je pošumljeno odnosno zasijano pet hektara ,a proljetos oko pedeset hektara. Ove godine plan uzgoja na području šumarije iznosi oko 800.000 eura - rekao je upravitelj Šumarije Donji Miholjac Petar Dobi.
Podsjetimo Šumarija Donji Miholjac gospodari sa preko 10.000 hektara nizinskih mješovitih šuma uglavnom tvrdih listača. Najveći problem šumara ne samo na području Šumarije Donji Miholjac, nego i Hrvatske, a i cijele Europe je sušenje jasena koje je uzorkovano klimatskim promjenama i štetnicima; jasenovnim potkornjakom i jasenovom pipom te na kraju napadnom gljive Chalara fraxinea. Na području Hrvatske ima oko 60.000 ha šuma jasena od čega polovice čine čiste jasenove sastojine tako da je ova pojava veliki gospodarski, ali i bio ekološki problem.
Uz bolesti štetnike u šumske prostore ušle su i neke invazivne vrste kao što je naprimjer pajasen i amorfa.
Veliki problem za nizinske listopadne šume predstavljaju i dugotrajnije suše i iznadprosječno visoke temperature. Nekada su nizinske šume bile plavljene u proljeće i u jesen što je pogotovo odgovaralo hrastu lužnjaku. Protekle ,a pogotovo ova godina tijekom ljeta bila je izrazito suha s prosječnim visokim temperaturama zraka. Proteklih godina na području šumarije Donji Miholjac bilo u prosjeku posječeno oko 20.000 kubičnih metara sušaca jasena i hrasta lužnjaka.
Treba napomenuti da u rasadniku Lanik koji je zasebna gospodarska jedinica u okviru Uprave šuma Našice ima oko 800.000 hrastovih sadnica, a novom sjetvom na proljeće se očekuje još toliko.