Danas se obilježava Svjetski dan šećerne bolesti, koja je u prošloj godini bila treći najčešći uzrok smrti u Hrvatskoj.
Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 posto slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. U riziku od ove bolesti danas je sve više populacije, a posebice osobe s prekomjernom tjelesnom masom ili pretilošću, ali i djeca koja su pretila.
S dijagnozom šećerne bolesti prošle je godine u Republici Hrvatskoj bilo registrirano 328.499 osoba. S obzirom koliko ozbiljnu prijetnju za zdravlje i kvalitetu života sve većeg broja ljudi šećerna bolest predstavlja, a s ciljem povećanja svjesnosti o ovom problemu - 14. studenoga se obilježava Svjetski dan šećerne bolesti.
„Posebno je važan poremećaj koji prethodi šećernoj bolesti, a naziva se predijabetes, umjerena hiperglikemija ili oštećena tolerancija glukoze u kojem je vrijednost glukoze u krvi viša od normale, ali nedovoljno povišena za postavljanje dijagnoze šećerne bolesti. Osobe s predijabetesom su u vrlo visokom riziku za pojavu dijabetesa, ali i u riziku komplikacija koje uključuju srčani i moždani udar te zatajenje bubrega. S porastom glukoze u plazmi na tašte stalno raste srčanožilni rizik, a s progresijom u dijabetes on se udvostručuje“, objasnila je doc. prim. dr. sc. Valerija Bralić Lang, specijalistica obiteljske medicine.