Lions klub Donji Miholjac i Lions klub Našice u suradnji s Lions klubom Quraneroli iz Lovrana, Gradom i gradskom knjižnicom organizirao je predstavljanje proširenog izdanja pretiska knjige Hrvati na ledenom moru iz 1893. autora Petra Kuničića.
Knjigu je predstavio Milorad Stanić iz Lions kluba Quarneroli Lovran.
Riječ je putovanju s ciljem otkrivanja sjevernog morskog puta od Atlantika do Tihog oceana kroz pri kojem je otkrivena polarna skupinu otoka u Barentsovu moru nazvana Zemljom Franje Josipa. Otočje na sjeveru Rusije koje je otkrila ekspedicija tadašnje Austrougraske, čiju su posadu uglavnom činili hrvatski mornari i danas nosi to ime. U znanstvenom smislu ova ekspedicija koja je trajala dvije godine, od 1872. do 1874. je preteča istraživanja klimatskih promjena i utjecaja Arktika na ostatak planeta Zemlje. Ekspediciju, za koju je izgrađen posebni jedrenjak sa tri jarbola nosivosti 300 BRT i parnim strojem, vodili su austrougarski časnici Karl Weypreht i Julius Payer. Od dvadeset četiri člana posade broda nazvanog Admiral Tegetthoff bilo je dvanaest hrvatskih mornara.
Tridesetoga kolovoza 1873. nakon što je više od mjesec dana brod plovio okovan ledom posada je ugledala kopno, još neotkriveni arhipelag od 191 otoka nazvavši ga Zemljom Franje Josipa. Članovi ekspedicije vratili su se u civilizaciju nakon dvije godine dok je brod ostao okovan ledom. Ekspedicija je financirana akcijom prikupljanja sredstava od strane donatora ,a novac je prikupljan i u mnogim mjestima duž jadranske obale. Na povratku članovima ekspedicije priređen je veličanstven doček i bili su slavljeni diljem cijele monarhije.
Najveći dio otočja danas čini nacionalni park, a zbog globalnog zatopljenja arhipelag je sada dostupan i turističkim brodovima.
Predavanje je popraćeno izložbom od dvadeset panoa koji opisuju cjelokupni događaj i sve povijesne okolnosti vezane uz njega.